Pes kamarád

Jedná se dobrovolnický program založený na principu canisterapie, který u nás funguje již od roku 2005. Význam slova canisterapie se dá vyjádřit jako terapie psem. Jedná se o pozitivní působení psa na zdraví člověka prostřednictvím jejich interakce. Uplatňuje se jako podpůrná terapeutická metoda. V programu působí tzv. CT týmy (canisterapeutické týmy) složené z dobrovolníka a jeho psa, kteří projdou cyklem školení. V současné době máme na 8 CT týmů, kteří navštěvují domovy pro seniory, dětské centrum Stochov, Azylový dům Kladno, Středisko pomoci ohroženým dětem Rosa a jiná sociálně-zdravotnická zařízení.

V celém canisterapeutickém procesu je nejdůležitější přímý kontakt člověka se psem. Ten přináší oběma stranám nejen radost nebo pocity uspokojení, ale pozitivně působí i v oblasti psychické, sociální i somatické. Pes působí u klientů jako rušič stereotypu, který se na klienty dívá bez předsudků a pomáhá jim v jejich situaci tím, co umí nejlépe – být přátelský.

Dobrovolníkem v programu Pes kamarád se může stát člověk starší 18 let, trestně bezúhonný, který projde motivačním pohovorem, základním školením dobrovolníků, canisterapeutickým výcvikem se svým psem, u něhož se hodnotí poslušnost, reakce na hluk, nemocniční lůžko, invalidní vozíky aj. a účastí na CT semináři. Pokud pes a jeho pán (dobrovolník) tímto procesem projdou úspěšně, dostanou Osvědčení a zkušenou kynoložkou (odzkušovatelkou psů) jsou doporučeni do zařízení. Všechny CT výcviky i zkoušky psa jsou pro naše dobrovolníky zdarma.

Dobrovolníkem může být každý člověk

 • starší 18 let
 • s čistým výpisem z trestního rejstříku
 • s ochotou a vůlí pomoci
 • s vlastním psem s výcvikem základní poslušnosti, starším 8 měsíců a platným očkovacím průkazem

Cíle programu

 • využití pozitivního působení psa na psychické, fyzické i sociální zdraví člověka
 • aktivizace klienta, zlepšení komunikace, uvolnění stresové situace, motivace k uzdravení, prostředek k poznávání okolí atd.

Cílové skupiny

 • senioři v Domovech pro seniory
 • děti v Dětských domovech
 • děti s více vadami
 • osoby s mentálním či zdravotním postižením
 • osoby dlouhodobě nemocné

Aktivity v programu

Činností, které může CT tým s klientem dělat, je mnoho. U seniorů jsou to aktivity ke zlepšení jemné motoriky (hmatová stimulace, česání psa, uvazování obojku atd.) a činnosti, které stimulují klienta k aktivitě (zájem o aktivity venku, zájem jít se psem na procházku, pes spojuje klienta s venkovním děním a přírodou). Pes je prostředníkem při samotném kontaktu dobrovolníka s klientem, usnadňuje klientům komunikaci a celkově jim vnáší novou chuť do života. U dětí se dá canisterapie využívat pro jejich správný vývoj i učení. Pes je zdroj podnětů, při kterých dítě poznává přirozené potřeby, zažije pozitivně laděnou zkušenost, kdy není samo středem pozornosti, pozná, jak náročné může být starat se o živou bytost. Pes je zároveň přítelem, společníkem, za kterého je třeba převzít zodpovědnost. Dá se využít při velkém množství vzdělávacích her.

Koordinátorka:

Mgr. Andrea Kovácsová
tel. (+420) 775 287 546
email: kovacsova@dckladno.cz

2 komentáře u „Pes kamarád“

 1. Dobrý den paní Kovácsová,
  četla jsem inzerát, že hledáte dobrovolníky se psem pro canisterapie. Máme labradorského retrívra, kterému jsou 2 roky. Je plně socializovaný, vycvičený, hodný a miluje lidi.
  Ráda bych se účastnila spolu se svým 13-ti letým synem. Bohužel jsme časově omezeni pouze na středeční a páteční odpoledne cca po 16 hod, nebo můžeme občas o víkendech.
  Pokud by vám toto vyhovovalo, ráda vám našeho čtyřnohého kamaráda představím.
  Děkuji Saková

  1. Dobrý den,
   přeposlal jsem Vaši zprávu Andree Kovácsové, která Vás bude brzy kontaktovat.

   Děkujeme za Váš zájem.

   S pozdravem
   Tomáš Jůza, správce webu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *