Senior

Program „Senior“ je realizován Dobrovolnickým centrem Kladno již od roku 2003 a v současné době probíhá v Domově pro Seniory Kladno Fr. Kloze, v Domově Švermov, v Domově důchodců Unhošť, Smečno, Rakovník, Slaný, Beroun a Buštěhrad, Domově seniorů Rudná, Domově pro seniory Alma Mater v Novém Strašecí a v Zahradě, poskytovateli soc. služeb. Program „Senior“ významným způsobem přispívá k bio-psycho-sociální pohodě klientů Domova pro seniory. Vede k aktivizaci klientů a zlepšení jejich motorických schopností, paměti, logiky, ale především jim pomáhá zpříjemnit jejich poměrně stereotypní pobyt v zařízení. Dobrovolníci v programu „Senior“ pomáhají klientům aktivně a smysluplně trávit čas, který v zařízení mají, čímž přispívají i k vytvoření příjemnější atmosféry v zařízení Domova pro seniory, které by pro klienty mělo být opravdovým domovem.

Dobrovolníkem může být každý člověk

  • starší 15ti let (se souhlasem rodičů)
  • s čistým výpisem z trestního rejstříku
  • s ochotou a vůlí pomoci

Cílové skupiny

  • senioři v domovech důchodců na Kladensku a Rakovnicku
  • dobrovolníci se zájmem o nezištnou pomoc druhým
  • poskytovatelé sociálních služeb

Aktivity v programu

Individuální forma

Těžištěm tohoto programu jsou pravidelné individuální návštěvy, při kterých si klienti s dobrovolníky sami určují jejich náplň. Jedná se zpravidla o předčítání, hraní společenských her, procházky, případně společná návštěva kavárny, cukrárny, kulturních představení, canisterapie, ale především obyčejné popovídání si, které těmto lidem většinou velmi chybí a dobrovolník je v některých případech jediným člověkem, který je schopen a ochoten staršímu člověku skutečně naslouchat a být tu jen pro něho. Klienti se na své dobrovolníky vždy velmi těší, jejich návštěva je pro ně skutečným zpestřením jejich jinak poměrně stereotypního a někdy i smutného života v zařízení.

Skupinové akce

Dobrovolník ve spolupráci s kontaktní osobou zařízení organizuje pravidelná i nepravidelná setkávání 5-15 klientů ve společenské místnosti. Nejoblíbenější jsou kroužky tvoření (keramika, decoupage, kreslení, výroba svíček, mýdel, věnců), tréninky paměti, muzikoterapie či počítačový nebo foto kroužek. Pro klienty jsou kroužky únikem ze stereotypu, příjemně stráveným časem, novými zážitky a navíc si výrobky mohou např. ozdobit pokoj. O Velikonocích a Vánocích pravidelně pořádáme tématicky laděná tvoření, výrobky pak zdobí společné prostory zařízení i pokoje klientů. Minimálně 2x do roka pořádáme pro klienty s dobrovolníky výlety do okolí (v minulosti např. Pražský hrad, Lidice, Muzeum TGM v Lánech) a vždy v letních měsících také zahradní slavnost s grilováním. Při pořádání skupinových akcí se mají možnost zapojit i dobrovolníci, kteří jinak na pravidelné návštěvy klienta nemají čas.

Koordinátorka:

Mgr. Andrea Kovácsová
tel. (+420) 775 287 546
email: kovacsova@dckladno.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *