Terénní dobrovolníci

Základem daného programu je spolupráce dobrovolníka s jedním klientem, který není umístěn v žádném zařízení. Dobrovolník umožní klientovi aktivizaci, bude pro klienta „rušičem“ stereotypu a pomůže mu např. i v orientaci v novém prostředí supermarket, magistrát apod., což je pro mnohé seniory a lidi s postižením nepřehledné i nepříjemné místo. Dobrovolník bude moci klientovi pomoci v oblasti bio-psycho-sociální – povídání si s klientem, trénink hrubé a jemné motoriky při hraní společenských her, aktivizovat klienta procházkami a výlety či návštěvou kulturních zařízení. Program se svým zaměřením snaží reflektovat potřeby dané cílové skupiny a komunity, v níž bude uskutečňován a doplňovat pečovatelskou činnost. Náplní programu je pravidelné a dlouhodobé setkávání dobrovolníka s klientem, přičemž dvojice spolu bude smysluplně trávit volný čas.

Cíle programu

  • aktivizovat osoby, které díky svému postižení nebo věku nemohou nebo nechtějí samy chodit do společnosti, za kulturou apod.
  • smysluplné trávení volného času – za pomoci společenských her, procházek, výletů, vyrábění různých předmětů apod.
  • pomoc při vyřizování běžných činností, jako je doprovod k lékaři či na nákup

Cílové skupiny

  • lidé se speciálními potřebami
  • senioři

Aktivity v programu

 

Individuální aktivity

(dlouhodobá dvojice jeden klient a jeden dobrovolník)

  • individuální pomoc klientovi s běžnými věcmi (např. u osob se zrakovým postižením to bude pomoc při třídění prádla, předčítání novin, třídění korespondence)
  • hraní společenských her a pořádání jiných aktivizačních činností (výlety, procházky se psem, návštěvy kulturního zařízení apod.)
  • individuální návštěvy dobrovolníka u vybraného klienta a povídání si s ním

Ostatní aktivity

  • doprovod klienta k lékaři, na úřady apod. – dobrovolník nebude sloužit jako osoba, která by měla za daného člověka něco vyřizovat, ale měl by mu být nápomocen jako „navigátor a průvodce“

Chcete-li se stát dobrovolníkem, stačí zavolat koordinátorce programu či přímo do centra (pevná linka) a my si s vámi domluvíme nezávazný motivační pohovor, při kterém vám vše vysvětlíme a v případě vašeho zájmu vás pozveme na Základní výcvik dobrovolníků.

Koordinátorka:

Monika Macáková
tel.: +420 604 440 724
e-mail: macakova@dckladno.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *