Dobrovolníci v Garcu

Program „Dobrovolníci v Garcu“ je realizován Dobrovolnickým centrem Kladno v Geriatrickém a rehabilitačním centru Kladno – GARC. Tento program zde již v minulosti probíhal a po několikaleté pauze došlo v roce 2014 k jeho obnovení. Program „Dobrovolníci v Garcu“ významným způsobem přispívá k bio-psycho-sociální pohodě klientů Geriatrického a rehabilitačního centra. Vede k aktivizaci klientů a zlepšení jejich motorických schopností, paměti, logiky, ale především jim pomáhá zpříjemnit jejich stereotypní pobyt v zařízení. Dobrovolníci v tomto programu tak hlavně pomáhají klientům smysluplně prožít čas, který v zařízení musí trávit během doléčování a rehabilitace po velmi náročných operacích a vážných nemocí.

Dobrovolníkem může být každý člověk

  • od 15 let se souhlasem rodičů
  • s čistým výpisem z trestního rejstříku
  • s ochotou a vůlí pomoci

 

Cílové skupiny

  • dobrovolníci se zájmem o nezištnou pomoc druhým
  • poskytovatelé sociálních služeb

 

 

Aktivity v programu

 

Individuální forma

Hlavní náplní tohoto programu jsou pravidelné individuální návštěvy dobrovolníků s klienty zařízení. Nejčastěji se jedná o předčítání, luštění křížovek, hraní společenských her, procházky atd. Nicméně nejvíce je ceněno obyčejné popovídání si, které nemocným klientům chybí ze všeho nejvíce. Dobrovolník tak bývá často jedinou osobou, která je ochotna staršímu člověku opravdu naslouchat a hlavně být tu jen a pouze pro něj a jeho potřeby. I proto se klienti zařízení na své dobrovolníky vždy moc těší a společné setkávání je pro ně opravdu velkým rozptýlením v jejich jinak smutném a velmi stereotypním životě v zařízení.

Skupinové akce

Kontaktní osoba ve spolupráci s dobrovolníky organizuje pravidelné i nepravidelné skupinové setkávání zhruba 5-15 klientů ve společenské místnosti zařízení. Velmi oblíbené jsou hudební odpoledne, kdy do zařízení dochází různí hudebníci a muzikanti (v minulosti p. Chaloupka z hudební skupiny Dlouhá noc, na kytaru zahrála Radka Jakubová). Velmi oblíbené jsou také kroužky tvoření dle schopností klientů (kreslení, navlékání korálků, práce s fimo hmotou, výroba svíček, mýdel, věnců). Pro klienty jsou tato setkávání a kroužky velkým rozptýlením v jejich stereotypu, příjemně stráví čas, popovídají si, mají nové zážitky a navíc si výrobky mohou ozdobit svůj pokoj nebo je darovat svým blízkým jako dárek. O Velikonocích a Vánocích pravidelně pořádáme tématicky laděná tvoření, výrobky pak zdobí společné prostory zařízení i pokoje klientů. Během pořádání těchto akcí se mohou zapojit i dobrovolníci, kteří na pravidelné individuální návštěvy klientů nemají dostatek času.

 

Koordinátor:

Michaela Puchýřová
tel.: +420 777 874 144
e-mail:puchyrova@dckladno.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *